Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.09.10 11:39

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A terhességi cukorbetegség kezelése komplex feladat

-A terhességi cukorbetegség kezelésének célja, hogy az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszintet biztosítva csökkentsük az anyai és a magzati kockázatot. Ez egy rendkívül komplex csoportmunka. A gesztációs diabetesesek gondozásában a kismama nőgyógyászának, a diabetológusnak és a dietetikusnak, valamint a mozgásprogramot kidolgozó szakembereknek (mozgásterapeuta, gyógytornász) is fontos szerepe van – dr. Porochnavecz Marietta. Természetesen elengedhetetlen a kismama közreműködése, és a szakemberek által javasoltak pontos betartása. Kismamák esetében a 24-28. terhességi héten végezzük az orális vércukorterhelést. Amennyiben azonban a várandósságot megelőzően inzulinrezisztenciája volt a kismamának, vagy előző terhességében gesztációs diabétesz igazolódott; az életkora 35 év feletti, nagy a testsúlya, vagy az elsőfokú rokonok között diabeteszes van, akkor ettől hamarabb, már a 12-14. héten sor kerülhet erre a vizsgálatra

A magas vércukorszint a babának is káros

-Kezeletlen terhességi cukorbetegség esetén a magas anyai vércukorszint szabadon átjut a lepényen, eléri a magzatot, és fokozott inzulinelválasztást indít el. Az inzulinról tudni kell, hogy nemcsak a cukoranyagcsere normál működésének fenntartásában kap szerepet, hanem növekedési faktorként fokozza a tápanyag- és zsírraktározást is, és a magzat fokozott növekedéshez, makroszómiához (nagysúlyú magzathoz) vezet. Ez számtalan kockázatot rejt a kismamára és a babára nézve is: megnövelheti a szülés során bekövetkező sérülések, többek között a vállelakadás és karidegek sérülésének rizikóját is. A súlygyarapodás a baba hasi szerveire is hatással lesz: mája, lépe és szív szintén megnagyobbodhat. A születést követően a babánál hypoglikémia kockázata állhat fenn. Később élete során pedig hajlamosít túlsúlyra és elhízásra, valamint a cukorbetegségre.

Tartsuk kordában a vércukorszintet!

-A 2008-ban publikált HAPO (Hyperglycaemia and Adverse Pregnancy Outcomes) vizsgálatban közel 23 000 terhesség kimenetelét vizsgálták meg. Világossá vált, hogy a várandóság alatti magasabb vércukorértékek jelentős szövődményekkel járhatnak. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy nem a terhességi diabétesz jelenti a kockázatot, hanem az, ha a kismama vércukorszintje tartósan magas, és nem sikerül megfelelő szinten tartani. A gesztációs diabétesznek a várandósság minél korábbi időszakában való kiszűrése, az érintett kismamák terhesség alatti gondozása és megfelelő kezelése tehát kiemelten fontos. Enyhébb esetben elegendő a megfelelő diéta a vércukorszint normalizálásához. Súlyosabb esetben inzulinpótlásra is szüksége lehet. A diéta mellett a rendszeres mozgás jelentőségére is fel szoktuk hívni a figyelmet, hiszen bizonyítottan javítja az izomsejtek inzulinérzékenységét.  Általános ajánlásként azt javasoljuk, hogy – szakemberrel egyeztetve – hetente legalább 150 perc közepes intenzitású mozgást, valamint kétszer harminc perc erősítő gyakorlatot (kismamajóga- vagy torna) érdemes beiktatniuk.

-A terhességi diabétesz életmódváltással, megfelelő étkezéssel és rendszeres mozgással jól kezelhető. A kismama és a baba egészségének érdekében azonban érdemes betartani a szakemberek által ajánlott diétát és mozgásprogramot. Gesztációs diabétesz esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, önkontroll végzése is – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialista.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/ Doktornő! Másfél év próbálkozás után végre teherbe estem, jelenleg 7 hetes várandós vagyok. Aggodalmamat egy 1 éves lelet okozza. glükóz 0' (5,1 mmol/L) 60' (10,5mmol/L) 120' (6,3 mmol/L) inzulin 0' (4,9 mIU/L) 60' (55,6 mIU/L) 120' (31,6 mIU/L) Amikor ezek az értékek készültek egyáltalán nem figyeltem az étkezésemre, akár napi 2 tábla csokit befaltam, mondván megengedhetem magamnak mert 52 kg vagyok. Azóta édesítőszert használok és teljes kiörlésű pékárukat fogyasztok, azonban túlzás, hogy nagyon tartanám a diátát (gondolok itt elsősorban a napi 5X étkezésre, illetve nem számolgatok, hétvégén édesanyám nem diétás ebédjét fogyasztom stb.) Amikor a baba fogant pláne elengedtem a diétát, mert egy olyan életszakaszomba kerültem. Kérdésem, hogy ez mennyire számít enyhe IR-nek? Igyekszem odafigyelni, de megmondom őszintén vagy nagyon nagy az étvágyam vagy semmi sem megy le a torkomon. Egy kis édesség, pizza megárthat vagy inkább teljesen mondja le ezekről? Ez a stádiumú IR okozhat vetélést, ha csak a leírtakra figyelek oda? Válaszát előre is köszönöm! Dóra

Kedves Dóra !

Az elküldött vércukor terhelése normál értékeket mutatott, inzulin szintnél minimálisan emelkedett volt a 60 perces érték. Ez nem okoz komoly problémát. Javasolom, hogy azért diétázzon, napi 5-6 x étkezés indokolt. Cukros üdítők és a nagy cukortartalommal rendelkező ételek kerülését ajánlom. Reggelire vacsorára inkább lassan felszívódó szénhidrátokat, teljes kiőrlésű kenyeret zsemlét húsfélét zöldséget fogyasszon, tízóraira uzsonnára gyümölcsöt, ebédre, húsfélét sok zöldséget , és valamilyen köretet. Emellett rendszeresen mozogjon kb. napi 30 percet. A 24. héten kerül majd sor a vércukor terhelésre és az dönti majd el, hogy fennáll-e terhességi cukorbetegség.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK