Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.09.10 11:39

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A terhességi cukorbetegség kezelése komplex feladat

-A terhességi cukorbetegség kezelésének célja, hogy az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszintet biztosítva csökkentsük az anyai és a magzati kockázatot. Ez egy rendkívül komplex csoportmunka. A gesztációs diabetesesek gondozásában a kismama nőgyógyászának, a diabetológusnak és a dietetikusnak, valamint a mozgásprogramot kidolgozó szakembereknek (mozgásterapeuta, gyógytornász) is fontos szerepe van – dr. Porochnavecz Marietta. Természetesen elengedhetetlen a kismama közreműködése, és a szakemberek által javasoltak pontos betartása. Kismamák esetében a 24-28. terhességi héten végezzük az orális vércukorterhelést. Amennyiben azonban a várandósságot megelőzően inzulinrezisztenciája volt a kismamának, vagy előző terhességében gesztációs diabétesz igazolódott; az életkora 35 év feletti, nagy a testsúlya, vagy az elsőfokú rokonok között diabeteszes van, akkor ettől hamarabb, már a 12-14. héten sor kerülhet erre a vizsgálatra

A magas vércukorszint a babának is káros

-Kezeletlen terhességi cukorbetegség esetén a magas anyai vércukorszint szabadon átjut a lepényen, eléri a magzatot, és fokozott inzulinelválasztást indít el. Az inzulinról tudni kell, hogy nemcsak a cukoranyagcsere normál működésének fenntartásában kap szerepet, hanem növekedési faktorként fokozza a tápanyag- és zsírraktározást is, és a magzat fokozott növekedéshez, makroszómiához (nagysúlyú magzathoz) vezet. Ez számtalan kockázatot rejt a kismamára és a babára nézve is: megnövelheti a szülés során bekövetkező sérülések, többek között a vállelakadás és karidegek sérülésének rizikóját is. A súlygyarapodás a baba hasi szerveire is hatással lesz: mája, lépe és szív szintén megnagyobbodhat. A születést követően a babánál hypoglikémia kockázata állhat fenn. Később élete során pedig hajlamosít túlsúlyra és elhízásra, valamint a cukorbetegségre.

Tartsuk kordában a vércukorszintet!

-A 2008-ban publikált HAPO (Hyperglycaemia and Adverse Pregnancy Outcomes) vizsgálatban közel 23 000 terhesség kimenetelét vizsgálták meg. Világossá vált, hogy a várandóság alatti magasabb vércukorértékek jelentős szövődményekkel járhatnak. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy nem a terhességi diabétesz jelenti a kockázatot, hanem az, ha a kismama vércukorszintje tartósan magas, és nem sikerül megfelelő szinten tartani. A gesztációs diabétesznek a várandósság minél korábbi időszakában való kiszűrése, az érintett kismamák terhesség alatti gondozása és megfelelő kezelése tehát kiemelten fontos. Enyhébb esetben elegendő a megfelelő diéta a vércukorszint normalizálásához. Súlyosabb esetben inzulinpótlásra is szüksége lehet. A diéta mellett a rendszeres mozgás jelentőségére is fel szoktuk hívni a figyelmet, hiszen bizonyítottan javítja az izomsejtek inzulinérzékenységét.  Általános ajánlásként azt javasoljuk, hogy – szakemberrel egyeztetve – hetente legalább 150 perc közepes intenzitású mozgást, valamint kétszer harminc perc erősítő gyakorlatot (kismamajóga- vagy torna) érdemes beiktatniuk.

-A terhességi diabétesz életmódváltással, megfelelő étkezéssel és rendszeres mozgással jól kezelhető. A kismama és a baba egészségének érdekében azonban érdemes betartani a szakemberek által ajánlott diétát és mozgásprogramot. Gesztációs diabétesz esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, önkontroll végzése is – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialista.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr nő! Én 43 éves cukorbeteg vagyok és a párommal szeretnénk még babát az lenne a kérdésem hogy 2000mg Merckformin xr-t szedek naponta és hogy még is ilyenek lettek a véreredményeim Hemoglobin alc.6.5%Hemoglobin alc48mmol/mol glükoz 8,4 .ez jó vagy rossz.És lehetséges e hogy emiatt nem sikerül a teherbe esés ?Mert Kivizsgálva mind a ketten ki voltunk és nőgyógyászatilag rendben vagyok.Válazát előre is köszönöm.

Kedves Melinda !

Az elküldött vércukor eredményei magasabbak a kívántnál. Nagyon fontos hogy 2 típusú diabetesben már a fogantatás előtt normál legyen az anyagcsere ( étkezés előtt 6,0 mmol/l alatt és étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatt. ) rendszeresen mozogjon és tartsa be a diétás előírásokat. Terhesség előtti cukorbetegek esetén a gyógyszeres kezelést mindenképp inzulinra kell változtatni. Emellett fontos a vesefunkció, pajzsmirigy funkció ellenőrzése és szemészeti vizsgálat.

Egész terhessége alatt fontos a jó szénhidrát anyagcsere biztosítása a beteg és a magzat érdekében.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
diabetológus,belgyógyász

:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK