Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?
Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
A terhességi cukorbetegség kezelése komplex feladat
-A terhességi cukorbetegség kezelésének célja, hogy az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszintet biztosítva csökkentsük az anyai és a magzati kockázatot. Ez egy rendkívül komplex csoportmunka. A gesztációs diabetesesek gondozásában a kismama nőgyógyászának, a diabetológusnak és a dietetikusnak, valamint a mozgásprogramot kidolgozó szakembereknek (mozgásterapeuta, gyógytornász) is fontos szerepe van – dr. Porochnavecz Marietta. Természetesen elengedhetetlen a kismama közreműködése, és a szakemberek által javasoltak pontos betartása. Kismamák esetében a 24-28. terhességi héten végezzük az orális vércukorterhelést. Amennyiben azonban a várandósságot megelőzően inzulinrezisztenciája volt a kismamának, vagy előző terhességében gesztációs diabétesz igazolódott; az életkora 35 év feletti, nagy a testsúlya, vagy az elsőfokú rokonok között diabeteszes van, akkor ettől hamarabb, már a 12-14. héten sor kerülhet erre a vizsgálatra
A magas vércukorszint a babának is káros
-Kezeletlen terhességi cukorbetegség esetén a magas anyai vércukorszint szabadon átjut a lepényen, eléri a magzatot, és fokozott inzulinelválasztást indít el. Az inzulinról tudni kell, hogy nemcsak a cukoranyagcsere normál működésének fenntartásában kap szerepet, hanem növekedési faktorként fokozza a tápanyag- és zsírraktározást is, és a magzat fokozott növekedéshez, makroszómiához (nagysúlyú magzathoz) vezet. Ez számtalan kockázatot rejt a kismamára és a babára nézve is: megnövelheti a szülés során bekövetkező sérülések, többek között a vállelakadás és karidegek sérülésének rizikóját is. A súlygyarapodás a baba hasi szerveire is hatással lesz: mája, lépe és szív szintén megnagyobbodhat. A születést követően a babánál hypoglikémia kockázata állhat fenn. Később élete során pedig hajlamosít túlsúlyra és elhízásra, valamint a cukorbetegségre.
Tartsuk kordában a vércukorszintet!
-A 2008-ban publikált HAPO (Hyperglycaemia and Adverse Pregnancy Outcomes) vizsgálatban közel 23 000 terhesség kimenetelét vizsgálták meg. Világossá vált, hogy a várandóság alatti magasabb vércukorértékek jelentős szövődményekkel járhatnak. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy nem a terhességi diabétesz jelenti a kockázatot, hanem az, ha a kismama vércukorszintje tartósan magas, és nem sikerül megfelelő szinten tartani. A gesztációs diabétesznek a várandósság minél korábbi időszakában való kiszűrése, az érintett kismamák terhesség alatti gondozása és megfelelő kezelése tehát kiemelten fontos. Enyhébb esetben elegendő a megfelelő diéta a vércukorszint normalizálásához. Súlyosabb esetben inzulinpótlásra is szüksége lehet. A diéta mellett a rendszeres mozgás jelentőségére is fel szoktuk hívni a figyelmet, hiszen bizonyítottan javítja az izomsejtek inzulinérzékenységét. Általános ajánlásként azt javasoljuk, hogy – szakemberrel egyeztetve – hetente legalább 150 perc közepes intenzitású mozgást, valamint kétszer harminc perc erősítő gyakorlatot (kismamajóga- vagy torna) érdemes beiktatniuk.
-A terhességi diabétesz életmódváltással, megfelelő étkezéssel és rendszeres mozgással jól kezelhető. A kismama és a baba egészségének érdekében azonban érdemes betartani a szakemberek által ajánlott diétát és mozgásprogramot. Gesztációs diabétesz esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, önkontroll végzése is – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialista.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Tavaly szeptemberi erdményeim:
Cukor:
4,7 nmol/l (èhgyomri)
6,5 (30 perces)
5,4 (60 perces)
6,3 (90 perces)
6,1 (120 pereces)
Inzulin:
8 mIU/l (éh)
40,7 (30 perces)
36,2 (60 perces)
39,3 (90 perces)
41,8 (120 pereces)
Ezen vizsgálat előtt Inofolicot ittam, nem tudom ennek van a jelentősége, erre a vizsgáltra hatással volt e, de a hormonháztartásomat megzavarta (pl 60-as fsh). Tavaly az IR nem lett megállapítva nálam. Ennek ellénre elkezdtem idén januárban diétázni. A 160 g-os diétát nem igazán tudtam csinálni, mert számomra az kevés volt, fogytam is. Egyébként 170 cm-val és 52 kg-val sportos vékony testalkatú vagyok. 41 éves. Tehát a diéta lassan 4,5 hónapja tart, bár utóbbi időben közbe jött a gluténmentes diéta is (fsh, amh értékek javítására), így pl a korábbi teljes kiörlésű kenyereket felváltották a gm kenyerek.
Most újabb 3 pontos terhelésen voltam:
Cukor:
4,2 nmol/l (èhgyomri)
4,2 (60 perces)
3,7 (120 pereces)
Inzulin:
5,8 mIU/l (éh)
56,9 (60 perces)
44,8 (120 perces)
Homa indexem most: 1,08, tehát javult tavaly szeptemberhez képest. Ezek az eredmények úgy születtek tehát h január óta semmilyen hozzáadott cukrot nem eszek és most már fehér lisztet sem. Rendszeresen sportolok.
A mostani vérvétel előtt dhea és bio-melatonin készítményt is szedtem (szintén egyéb értékek javítása céljából). Nem tudom, ezek befolyásolhatták esetleg az eredményeimet?
Babát szeretnék valószínüleg lombik előtt is állok, ezèrt muszáj az IR-t kizárnom illetve rendbe tennem, ha fennáll.
Előre is köszönöm válaszukat, segítségüket!
Köszönettel
Nagy Márta
Az előző vércukor és inzulin terhelése is normális értékeket mutatott. A mostani terhelés során a vércukor terhelése normális, a 60 perces inzulin szint is csak minimálisan emelkedett. Ez nem lehet oka a gyermek vállalásnak. Az nem baj ha az életmód váltás során rendszeresen sportol és étkezéseiben a teljes kiőrlésű szénhidrátok, sok zöldség fogyasztás szerepel. Fontos a napi 5 x étkezés, és egyszerre ne fogyasszon túl sok szénhidrátot. Az nem baj ha nem cukorral édesít. Tanácsolom hogy forduljon nőgyógyászati endokrinológiával foglalkozó orvoshoz a teendők megbeszélése céljából.
Üdvözlettel:
Dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.